Ümraniye Tıbbi Hacamat

Ümraniye Tıbbi Hacamat : Tıbbi Hacamat (Kupa tedavisi) geçmişi milattan önceye dayanan, sonrasında pek çok kültür ve medeniyette farklı metotlar, aletler kullanılarak süregelen geleneksel bir tedavi yöntemidir

Genel anlamda kuru ve yaş kupa (wet cupping) olarak  türü vardır. Ağırlıklı olarak ikincisi ön planda kullanılmaktadır. Yaş kupa denilen ve tıbbi hacamatta kullandığımız, temelde oksijen taşıması gereken kan hücrelerinin dokulara yeterli olarak gidemediği staz (göllenme), tıkanıklık ve toksinlerin dışarı alınması temeline dayanır.

 

İşlem öncesi doktorumuz tarafından alınan detaylı anamnez (hastalık öyküsü) sonrası, kişinin yakınmaları ön planda tutularak,yaş, cinsiyet, diğer ek hastalıklar, kullanılan ilaçlar.. vs değerlendirme sonrası tıbbi hacamat işlemine geçilir.

Tıbbi hacamat işleminin sağlık bakanlığı sertifikalı bir tıp hekimi tarafından uygulanması gerekliliği burada ortaya çıkmaktadır. Sizin genel durumunuzu değerlendiremeyecek her hastaya aynı tedavi protokolünü uygulayan birisi en iyi ihtimalle fayda sağlayamayacak ya da etkisiz kalacak bir işlem yapmış olacaktır.

Doktor tarafından yapılan ön muayene, tahlillerin ve elinizde diğer başka sonuçların değerlendirilip belki tek değil birkaç hastalığınız var ise ona göre tedavi planını yapmak hastaya daha fazla yarar sağlayabilecektir.

Uygulama öncesi kişinin işlem yapılacak bölgesi steril hale getirilir. Doktor tarafından belirlenen bölgelere, belli sayılarda tek kullanımlık steril kupalar vakum aracılığı ile uygulanır. Vakum uygulanan kupalar, hastanın cilt yapısına, bölgesine göre belirli bir süre tutulur. (Hacamat tıbbi bir uygulamadır. Bu yüzden steril ortam çok önemlidir. Kullanılan malzemeler tek kullanımlık olmalı, hijyen kurallarına riayet edilmelidir.)

Tek kullanımlık steril kupalar

Vakumlu kalma süresince kupa içinde kalan alan hem kanı daha yüzeysel hale getirir hem de anestezik etkisi sağlar. Bu yüzden işlem süresince ağrı hissedilmez sadece uyuşukluk üzerinde karıncalanma hissedilir.

Süre sonunda kupanın havası alınıp açılır. Hekim, steril bisturi ucu ile derinin epidermis (en üst katman) üzerine derinliği 0.5-1 mm. uzunluğu 0.5-1 cm olan araları yaklaşık 1 cm öngörülen çizikler atılır. Sonrasında kupa tekrar vakumlanıp kanın negatif basınçla kupa içine dolması beklenir.

Burada asıl beklenen etki doğru noktalara uygulanması ile tıkanık olan yerdeki aslında vücudumuzun kullanmadığı kanı ve orada bulunan toksini dışarı alıp, o noktanın tekrar dolaşıma katılmasını sağlamaktır. Yeni temiz kanla beslenen bölge daha fazla oksijen,mineral, onarıcı hücreler.. vs alacak ve hastalık hali ortadan kalkacaktır.

Tabi bu sırada atılan minimal çiziklerden dolayı enflamasyon sürece başlayacak ve bölgeye aynı zamanda ekstra kan hücum edecektir ve iyileşme süreci hızlanacaktır.

Etki mekanizması tıbbi olarak açıklanmış ve artık tıp dünyasında yeri de hurafe, eski usul, gerici olmaktan çıkmıştır.